Назад

Види зовнішніх сонцезахисних систем

Історія виникнення сонцезахисних систем бере свій початок з давньоєгипетських і античних часів.

У Стародавньому Римі активно використовувалися сонцезахисні системи в якості навісів в садах, давньоримських аренах, військових таборах легіонів, на військових і торгових кораблях, ринках, в комерційних лавках і т.д.

З тих часів і беруть початок сучасні назви деяких сонцезахисних конструкцій.

Пергола (від латинського pergula) - навіс, прибудова. Правильно робити наголос на перший склад слова «пЕргола». Перголи використовувалися як архітектурний елемент у вигляді каркаса зі стійок і горизонтальних поперечних перекриттів, накритого тканиною або гілками садових рослин, що в’ються, виноградників і т.д. Перголи використовувалися як сонцезахисний навіс і архітектурне рішення над доріжками, в просторі між будинками, як захист терас від сонця і опадів. Зазвичай давньоримські перголи мали або повністю дерев'яний каркас, або мали кам'яні колони в якості несучої конструкції, на які лягали дерев'яні балки як основа для тенту або садових чи декоративних рослин.

Маркіза (від французького une marquise) - легкий навіс або ковпак з тканини, який зазвичай кріпиться до стіни або має основу з одного боку і вільно нависає над зоною затінення. Попередники маркіз уже використовувалися в Древньому Єгипті і Сирії. Навіси використовувалися як конструкції затінення в будинках і ринкових прилавках. Один з найбільш значних навісів Стародавнього Риму був веларий. Веларій - масштабний навіс з вітрильної тканини, який захищав від сонця трибуни стародавнього Колізею. Маркізи активно використовувалися в 19 столітті в Європі, формуючи, таким чином, архітектурний образ і стилі традиційних європейських міст.

Парасоля (від латинського umbella - в тіні, або французького parasol- дослівно: зупинити сонце) - купольна конструкція зі стійкою, складаний навіс, який підтримується спицями (дерев'яними чи металевими) і здатний відкриватися або закриватися. Парасолі використовувалися в Древньому Китаї в якості сонцезахисних навісів імператорів і вельмож. Парасолі в той час використовувалися як сонцезахисна конструкція і система захисту від дощу на імператорських колісницях. Пізніше парасолі проникли до Японії, далі - в Середню Азію через Великий Шовковий Шлях. У Стародавньому Єгипті парасолі виготовлялися, в основному, з пальмового листя.

Рефлексоли (від латинську repercusso solis - відображає сонце) - тканинна ролета, в якій тканина намотується на вал. Рефлексоли давно використовувалися в якості сонцезахисних зовнішніх штор в будинках вельмож Стародавнього Риму, стін військових і караванних наметів.

В історичних умовах сонцезахисна архітектура дуже добре прижилася в європейських містах. Королівські двори, будинки вельмож, впливових купців були оснащені маркізами або різновидами рефлексол. Сади і парки оснащувалися перголами, під якими середньовічні аристократи обідали і проводили світські бесіди. Не можна собі уявити військовий табір часів Просвітництва або наполеонівських воєн без сотень військових наметів і навісів.

Культура використання сонцезахисних систем в архітектурі, в тому чи іншому вигляді, дійшла до наших часів і зараз масово поширена в Європейській і Світовий культурі. З огляду на активний тренд руху України в Європейський Союз, неминуча популярність архітектурних рішень і стилів європейських країн.

Сонцезахисні системи (в залежності від способів їх рішення, завдань, під які вони виготовляються) можна поділити на дві основні групи:

 • Системи для домашнього використання
 • Системи для комерційних цілей.

І в тій і в іншій групі сонцезахисні ситеми можуть мати схожі назви, але функціонал і завдання у них абсолютно різні.

Як вище зазначено, історично склалося кілька груп сонцезахисних систем. Можна виділити кілька груп зовнішніх сонцезахисних систем, які активно використовуються і зараз з урахуванням сучасних матеріалів і технологій:

 1. Перголи - каркасні конструкції, що складаються зі стійок і розміщених на них горизонтальних горизонтальних профілів, які є основою для розміщення (натяжки) тентового полотна різної щільності, або, як в биоклиматических сонцезахисних системах, алюмінієвих поворотних ламелей. Перголи виготовляються для різних цілей і завдань. Наприклад, використання пергол в літній період виключно для захисту від сонця передбачає наявність легких профілів, покликаних забезпечувати підтримку легкого тенту і, можливо, декоративних продуваються фіранок. Якщо ж стоїть завдання цілорічного використання пергол і в літній і зимовий період із захистом від дощу, снігу, сильного вітру - оптимальним варіантом буде використання біокліматичних пергол з поворотними алюмінієвими ламелями, вбудованим водовідведенням, інтегрованими в конструкцію бічними стінками (рефлексолі або системами скління). Перголи можуть оснащуватися інтегрованою системою підсвічування. Часто використовується автоматична система клімат-контролю, яка при заданих параметрах вітру, дощу, зовнішньої температури, розкриває або згортає стіни і зрушує дах конструкції. Все це можна також робити за допомогою пульта дистанційного керування (ДУ) або в ручному режимі. Як опція, в перголах можуть використовуватися дерев'яні елементи стійок і перекриттів, які, в поєднанні з алюмінієм конструкції, дуже привабливі і виглядають органічно і стильно. Також, можливе використання різного матеріалу для даху. У стандартних перголах, які використовуються в комерційних цілях використовується в якості тенту тканина PVC. Лідери ринку зазвичай використовують тканини таких відомих і перевірених виробників як Sattler Group (Австрія) або Serge Ferrari (Франція). Дах перголи зазвичай розміщується під кутом, для відведення дощової води. Навіть в перголах, виготовлених візуально без ухилу, непомітний ухил формується за рахунок нахилу самої конструкції або ховається за висотою поперечного верхнього профілю, що примикає до даху.


Можливе використання 2-х варіантів виконання тентового даху:

 • під постійним натягом
 • з провисами

Система виконання тенту даху під постійним натягом дає можливість відводити дощову воду до основи стійок. Система виконання тенту даху з провисами дозволяє відводити дощову воду до бічних отворів перголи. Слід враховувати що виконання тенту даху перголи під постійним натягом використовується в стандартному варіанті пергол і може бути застосовувана для кутів від 4,6 до 20 градусів. При маленьких кутах - оптимально використовувати тент даху з провисами.

Провідні виробники виготовляють зсувний дах пергол з цільного полотна тканини. Це запобігає протіканню в місцях стику балок з тканиною. Тканина PVC фіксується в поперечних балках за допомогою омега-профілю. Омега-профіль дозволяє добре натягнути тканину по ширині і по вильоту перголи.


Перголи комплектуються стійками складної конструкції з досить багатим функціоналом.

Ми не будемо говорити про конструкції наметів і навісів, в яких використовується звичайний прямокутний профіль або труба 51 мм. з чорного металу, покриті фарбою, яка, так чи інакше, не рятує від іржі. Такі конструкції зазвичай використовуються в якості тимчасового дешевого варіанту, основним завданням якого є не надійність, функціональність, довговічність і комфорт відвідувачів під ними, а проста функція рекламоносія. Естетично такі конструкції виглядають просто, дешево, сердито. Останнім часом такі конструкції все рідше зустрічаються в центрах великих міст і активно витісняються на периферію.

У перголах, особливо в масивних конструкціях і на великих площах використовується складний екструдований алюмінієвий профіль з шириною стійок до 120 мм. Такий профіль виготовляється за допомогою технології екструзії (формувальний процес виробництва довгомірних алюмінієвих профілів). Після нанесення порошкової фарби на поверхню профілю відбувається її запікання при температурі близькій до 200 С°. Екструдований алюміній в якості каркаса перголи дозволяє використовувати її необмежений термін. Каркас не піддається корозії, досить легкий і дуже міцний. Стійки і перекриття з екструдованого алюмінієвого профілю багатофункціональні і підходять для виконання таких завдань:

1) забезпечення стійкості від навантажень по вертикалі, від заломів і скручування по горизонталі при поривах вітру від 8 до 10 балів за шкалою Бофорта, а це близько 100 км / год.;

2) гарантоване водовідведення великої кількості води при проливному дощу, з можливістю інтеграції водовідведення пергол в центральну водостічну систему;

3) наявність каналів для кріплення бічних стін у вигляді тканинних рефлексол або інтеграції систем скління;

4) можливість розміщувати електропроводку систем освітлення, систем обігріву внутрішнього простору пергол, телевізійних кабелів (в разі розміщення плазмових екранів всередині перголи) і т.д .;

5) фільтрація дощової води від листя і гілок дерев, для виключення засмічення водовідводів в стійках перголи і центральної водостічної системи.


Перголи виконуються в різних варіантах, в залежності від можливості використання в якості несучої основи певних видів конструкцій:

 • окремостояча пергола - виконання перголи, з використанням власних базових несучих стійок, які розміщуються по периметру перголи;
 • примикаюча до фасаду будівлі пергола - використання перголи, в якій одна сторона кріпиться до стіни існуючої будівлі, яка і буде несучим елементом однієї зі сторін перголи;
 • на існуючу конструкцію - монтаж перголи на вже існуючу систему стійок з цегли, бетону, металу, цегляні або кам'яні стіни, які заздалегідь підготовлені замовником для розміщення перголи.

Конструкція перголи передбачає модульність, при монтажі на великі площі. При розміщенні двох примикаючих один до одного модулів використовується загальна несуча стійка в місці примикання. У разі розміщення пергол на складних майданчиках неправильної форми, використовуються додаткові сектори накриття, які, як правило, не згортаються і є статичними додатковими елементами системи пергол.

При використанні пергол зі зсувним дахом рекомендується використовувати захисний козирок. Захисний козирок носить функцію складування і зберігання тканинного даху перголи, його захисту від опадів. У зимовий період захисний козирок надійно оберігає тент даху перголи від обмерзання і нагромадження снігу.

Монтаж пергол включає також формування закладних. При необхідності, професійна монтажна бригада проводить формування закладних  до перголи в грунті, в стінах будівлі або в інших конструкціях, на які планується розміщення перголи.

 1. Маркізи- легкі сонцезахисні конструкції, які мають характерну особливість - відсутність стійок з одного боку конструкції. Маркізи кріпляться на фасад будівлі, який і є несучою конструкцією.


Маркізи розрізняють трьох основних видів:

 • Ліктьові маркізи, які, за допомогою висувних ліктів розкриваються в горизонтальній площині або під кутом за допомогою ручного управління або електроприводу. Дані маркізи поширені на літніх майданчиках кафе, ресторанів, готелів та приватних домоволодінь. Одною з основних переваг ліктьових маркіз є відсутність додаткових стійок і вільний простір під розкритою маркізою. Маркізи є легкими конструкціями і поступаються перголам в стійкості до серйозних поривів вітру. Зазвичай, виліт маркізи обмежується 4 метрами, довжина стандартних маркіз не перевищує 12 метрів. Ліктьові маркізи - гарне рішення сонцезахисту прилеглого до будівлі майданчика або тераси в літній період.
 • Ковшові маркізи - маркізи у вигляді ковша або панциря черепахи. За формою вони можуть мати прямокутну форму, округлу форму і бочкоподібну форму. Зазвичай, довжина таких маркіз не перевищує 4 метри а виліт 1,8 метра. Ковшові маркізи мають кілька типів управління: ручне управління, електропривід, стаціонарні. Ковшові маркізи активно використовуються як сонцезахисні конструкції для вікон і вхідних дверей магазинів, ресторанів і готелів. Менше поширення вони отримали в приватних домоволодіннях. Не рідко на таких маркізах замовники просять розмістити логотип закладу для додаткового залучення уваги клієнтів та підвищення статусу закладу.

 • Балконні маркізи або маркізи з падаючим ліктем - активно використовуються для затінення балконних просторів і вікон будинків. Конструкція таких маркіз передбачає наявність П-подібного каркасу натягу тенту, який, спираючись в стіну будівлі, виступає натягуюяим елементом тенту маркізи. У верхній частині (в місці кріплення маркізи до стіни) знаходиться барабан для намотування тканини і, таким чином, управління кутом закриття простору від сонячних променів. Даний вид маркіз досить практичний, маючи кут нахилу до 180 ° балконна маркіза може виконувати функцію зовнішньої штори і практично повністю затінювати простір вікна або балкона. Балконні маркізи дуже поширені в південних країнах Європи як простий, практичний і недорогий варіант сонцезахисту в приватних домоволодіннях. Ці маркізи істотно економлять витрати на кондиціонування приміщення в спекотну пору року. При використанні даних маркіз в комерційних цілях на тент часто наносять логотипи закладів HoReCa і роздрібної торгівлі де маркізи розміщуються.


Ви можете купити маркізу і провести самостійний монтаж, згідно з інструкцією, яка прикладається до маркізи. Оптимально придбати маркізу у спеціалізованій компанії, яка забезпечить Вам також надійний монтаж маркізи, правильне регулювання і перевірку роботи маркізи на місці її подальшої експлуатації.

 1. Парасолі - сонцезахисні спицеві конструкції купольної форми, що мають в якості опори стійку.

Розрізняють декілька основних видів парасоль:

 • Квадратні парасолі - парасолі, в яких використовується 4 довгі (діагональні спиці) і 4 короткі спиці в якості несучого каркаса. Дані парасолі зручні в формуванні рядів і майданчиків, щільно прилягаючи одна до одної і максимально закриваючи своєю тінню весь майданчик.
 • Восьмикутні парасолі - парасолі, в яких всі 8 спиць однакової довжини, таким чином формуючи круглу форму затінення. Зручні у використанні як окремостоячі констурукціі або для захисту від сонця певних зон.
 • Консольні парасолі - парасолі, стійка яких розміщена збоку від купола. Дані парасолі зручні максимальним використанням усього простору під парасолею. Основа і стійка парасолі не заважають розміщувати під парасолею меблі. Максимально використовується весь простір в зоні затінення. Дуже зручно такими парасолями формувати ряди або алеї. Зазвичай, є можливість використовувати спільну стійку даних парасоль для кількох куполів.
 • Парасолі-тюльпани - парасолі, зі зворотними схилами даху до центру. Такі парасолі досить ефектно виглядають. Дощова вода в цих парасолях відводиться в стійку. З точки зору практичності є певні питання до даної моделі щодо накопичення листя і гілок і засмічення ними центральної стійки. Доцільно використовувати дані парасолі на відкритих майданчиках далеко від дерев.


Основи парасоль комплектуються баластами для стійкості. В якості баласта можуть використовуватися бетонні плити або металеві сталеві листи. У деяких випадках баласт накривають декоративною металевою кришкою. Іноді консольні парасолі кріплять до стіни фасаду будівлі або фіксуються в грунт або фіксуються рідким бетоном.


При використанні в комерційних цілях, на тент парасолі наносять логотипи. Як додаткові рекламоносії також використовують рюші парасоль – додаткові ділянки тентової тканини по периметру парасоль, що звисають донизу.

Як механізм розкриття парасольок використовують тросові системи, телескопічні системи або системи з газовою пружиною. В останньому випадку парасолю найбільш легко відкривати і закривати. В інших же випадках необхідні додаткові зусилля для управління механізмом парасоль.

Купити парасолі можна в спеціалізованій компанії, яка може змонтувати конструкцію парасолі, найбільш зручним способом, в залежності від типу місця розміщення.

Рефлексоли - сонцезахисні тканинні ролетні системи, які використовуються для ефективного захисту від сонця віконних і дверних просторів. Система рефлексол зазвичай включає в себе ролову тканину, яка згортається або розгортається за допомогою барабана, на який проводиться намотування тканини по всій її ширині. Тканина рухається вгору / вниз в направляючих, які надійно фіксують тканину, що дозволяє використовувати рефлексоли навіть при великих поривах вітру.


Ролова тканина провідних європейських виробників Serge Ferrari (Франція), Sattler Group (Австрія), Calcutta (Бельгія) є найкращим вибором для довговічного використання рефлексол, збереження їх гнучкості, виключення вигорання на сонці, підвищеної міцності. При виборі типу і моделі тканини важливо визначитися для яких завдань вона буде використовуватися. Ролова тканина розрізняється по щільності, рівню проникнення сонячного світла, ступеня блокування сонячного світла і ступеня поглинання сонячного світла. Залежно від того чи є необхідність легкого затінення або максимальної ізоляіі простору від сонця - вибирають відповідне процентне співвідношення проникнення, блокування і поглинання сонячного світла. Максимальна ширина рефлексол зазвичай не більше ніж 5,5 метра, максимальна висота до 4 метрів.Управління рефлексол
- ручне або за допомогою електроприводу з пультом дистанційного керування.

Рефлексоли використовуються як бічні стіни в перголах та інших стаціонарних сонцезахисних системах, що дозволяє, таким чином, їх використовувати в похмуру, дощову погоду як надійний захист від опадів і вітру.

При виборі якісних сонцезахисних систем важливо розуміти:

 • сезонність їх використання,
 • використання в денний або нічний час,
 • чи є необхідність обладнання сонцезахисної системи автоматичним управлінням від системи контролю клімату, або досить управління за допомогою пульта дистанційного керування або ручного управління,
 • чи є необхідність захисту: а) від сонця, b) сонця і дощу, c) від сонця, дощу і снігу?

Дуже важливим при виборі сонцезахисних систем є рівень досвіду і професіоналізму монтажної служби постачальника, сервіс, точність проведених замірів.

Товари, які можуть Вас зацікавити


Купити перголу
, купити маркізу, купити рефлексолу можна звернувшись в нашу компанію.

Компанія OLTEBA пропонує високоякісні і технологічні сонцезахисні системи ТМ Manezh, які красиво і гідно будуть доповнювати Ваш ресторан або готель, збільшать середній чек, привернуть більшу кількість клієнтів. Сонцезахисні системи ТМ Manezh стануть затишною зоною відпочинку для Вашої сім'ї. Створюючи тінь і комфорт у Вашої оселі вони стануть незамінними супутниками сімейного дозвілля на довгі роки.