Сучасні стелажні системи
Стелажні системи широко використовують в різних галузях виробництва, логістики та торгівлі, агробізнесі а також в приватних садибах.
Стелажні системи – системи спеціальних конструкцій, що призначені для розміщення та зберігання великих об’ємів продукції, товарів та запасів.

Стелажні системи розподіляються на декілька видів:
- Стелажні системи побутового призначення та офісного використання
Зазвичай, стелажі, що входять в таку групу продукції легко збираються та не потребують спеціального інструменту та вимог до приміщення, де вони будуть використовуватись. Офісні стелажі та побутові стелажі використовують для розміщення документів, зразків продукції, предметів домашнього вжитку, продуктових запасів, розміщення побутової техніки, дрібних запчастин до особистого автомобіля, інструментів. Стелажі для дому та стелажі для офісу мають, зазвичай, просту конструкцію, легко збираються та розбираються. Граничні навантаження таких стелажів не перевищують 80-100 кг. розподіленого навантаження на 1 полицю. Стелажі для дому зазвичай виготовляють із використанням пофарбованих полиць, оцинкованих полиць, полиць із ламінованого або шліфованого ДСП. Висота таких стелажів рідко коли перевищує 2,5 метри.

Стелажі комплектуються:
- Перфорованими стійками із можливістю збирання конструкції без застосування болтів та гайок – це пришвидшує монтаж та демонтаж стелажів. Стійки виготовляють в оцинкованому або пофарбованому варіанті;
- Комплектами полиць, що розміщуються на поздовжні та поперечні планки полиць. Полиці зазвичай виготовляють із оцинкованого чи пофарбованого металу, або використовують ДСП 16 мм. ламіноване або шліфоване;
- Стійки укомплектовують металевими або пластиковими підп’ятниками, завдання яких перерозподіляти точкове навантаження на підлогу на більшу площу та не допускати пошкодження її при пересуванні стелажа. У випадку скріплення стелажів у одну лінію або у два паралельних ряди використовують спеціальні комплекти кріплень стелажів між собою.
- Стелажні системи професійного використання для ручного обслуговування (без використання важкої складської техніки).
Величезна сфера використання стелажних систем для професійного ручного складування.

Ось тільки деякі сфери використання професійних стелажів ручного обслуговування як:
- стелажі для СТО
- стелажі для продуктових магазинів
- стелажі для електротехніки
- стелажі для шиномонтажних організацій
- стелажі для продуктових магазинів
- стелажі для непродуктових магазинів
- стелажі для виробництва
- стелажі для майстерень побутових послуг
- стелажі для грибних ферм
- стелажі для теплиць та тепличних комплексів
- стелажі для оптових баз
- стелажі для розміщення обладнання
- стелажі для інструментів
- стелажі для архівів
- стелажі для меблів
і інші…
Стелажі для професійного використання із ручним обслуговуванням вантажів найбільш поширені, тому мають багато модифікацій.
Такі стелажі включають в свою комплектацію такі основні вузли:
- Вертикальні рами із допустимим максимальним навантаженням не менше 2000 кг. Рами виготовляються як в оцинкованому так і пофарбованому вигляді. Рами стелажів включають такі деталі як:
- стійки (мають спеціальну перфорацію для кріплення на них інших елементів стелажа, рами виготовлені із стального листа, що загинається при виробництві у під різними кутами для підвищення жорсткості стійки;
- поперечини (з’єднуючі елементи між стійками під прямим кутом до них, виготовляються із сталі та мають форму прямокутного профілю або труби у розрізі);
- укосини (зазвичай, виготовляються таким же чином як і поперечини, але мають значно більшу довжину, з’єднують дві стійки між собою під непрямими кутами);
- підп’ятники (виготовляються із загартованої сталі для рівномірного розподілення навантаження на стійку на більш широку площу підлоги).
- Поперечні балки із допустимим максимальним навантаженням не менше 400 кг. Поперечні балки виготовляються як в пофарбованому так і в оцинкованому вигляді. Ці деталі відрізняються між собою довжиною та мають спеціальні зачепи на краях для кріплення до рами в перфоровані отвори.
- Полиці професійних стелажів для ручного обслуговування зазвичай виготовляються із таких матеріалів як:
- Оцинкована сталь. Ці полиці є набірними. Їх кількість підбирається під довжину поперечної балки в кратній кількості до заданої довжини. Дані полиці є витривалими та оптимальними для зберігання рідких продуктів, де є ризик протікання, агресивних речовин, металічних деталей без пакування, використання в сердньотемпературних та низькотемпературних кліматичних камерах.
- Пофарбований метал. Дані полиці також набірні. Вони використовуються для розміщення для зберігання упакованих в картонну упаковку товарів, розміщення автопокришок (у виконанні шинних стелажів), тканин, сухих будівельних матеріалів в упакованому вигляді, автозапчастин в упакованому вигляді, напоїв, продуктів харчування, тощо.
- Шліфований ДСП. Самий дешевий та демократичний варіант вибору полиць. Крім того, це самий практичний з точки зору самостійної легкої заміни з часом на нові полиці із порізкою в будь-якій майстерні. Зазвичай, полиці із ДСП використовують для зберігання широкого спектру товарів. Не рекомендується використовувати стелажі із такими полицями у погребах та підвалах із підвищеною вологістю, для складування рідких та агресивних продуктів із можливістю їх протікання.

Купити стелажі для використання в домашніх умовах, в офісах, стелажі для професійного використання та зберігання великих обсягів продукції можна вимірявши площу розміщення та висоту приміщення, визначившись із яким типом стелажів краще працювати.
Ціна складських стелажів формується виходячи із декількох факторів:
- Тип стелажів: допустиме навантаження, сфера використання, тощо;
- Матеріал виконання стелажів: оцинкована сталь, пофарбована сталь, із набірними оцинкованими полицями, із набірними фарбованими полицями, із полицями ДСП;
- Габарити стелажів: висота (зважаючи на можливості обслуговування на такій висоті верхньої полиці), глибина (виходячи із можливості мати доступ з однієї або з двох сторін, зважаючи на габаритність товару, тощо), ширина стелажа/прольоту (варто мати на увазі, що із збільшенням ширини прольоту (балки) зменшується максимальне допустиме навантаження на полицю)
- Матеріал виготовлення полиць (оцинкована чи фарбована сталь, полиці із шліфованого ДСП – в залежності від типу, якості, агресивності, характеристик продукції що зберігається а також від характеристик оточуючого середовища)
- Необхідності використання додаткових пристосувань, інструментів, проведення професійного монтажу та кріплення до підлоги.
Варто пам’ятати: професійні складські стелажі повинні монтуватись досвідченими спеціалістами із відповідним інструментом та у спеціальному одягу та взутті, придатному для використання на висотних роботах.